CZŁONKOWIE TOWARZYSTWA NA WARSZTATACH

Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej na warsztatach w Muzeum Etnograficznym w Krakowie im. Seweryna Udzieli. Cząstka Błażowej w Krakowie.

3 marca 2015 r. w Muzeum Etnograficznym w Krakowie miał miejsce wernisaż wystawy Nić porozumienia. Autorami wystawy byli Piotr Worytkiewicz i Bogusław Janczy. Na wystawie zaprezentowano dwa warsztaty - jeden z Błażowej, drugi z Tylki (część Krościenka Wyżnego).
Oba warsztaty zostały poddane konserwacji i odbudowane. Krosno tkackie z Błażowej pochodzi najprawdopodobniej z Naukowego
Warsztatu Tkackiego, jaki założył ks. Bronisław Markiewicz. Instruktorami byli w nim Niemcy i Czesi, a potem Marcin Brzęk
i Kazimierz Jamróz. Warsztat ten został wykonany z kilku gatunków drewna i ozdobiony delikatną ornamentyką.

19 marca 2015 r. udaliśmy się delegacją do Krakowa i byliśmy gośćmi panów Piotra Worytkiewicza i Bogusław Janczy w Muzeum Etnograficznym na wystawie Nić porozumienia. Na wystawie wyeksponowano warsztaty tkackie m.in. z Błażowej. Krakowscy muzealnicy zaprezentowali nam warsztaty tkackie oraz ich elementy. Mogliśmy zobaczyć, w jaki sposó b zakładano nici na snowadło oraz nici osnowy. Panowie udzielili nam porad i instrukcji dotyczących czyszczenia i konserwacji zabytków drewnianych. Zdzisław Kośmider i Stefan Wielgos robili zdjęcia i rysunki zadawali wiele pytań. Krystyna Brzęk przeszła szybki kurs tkacki pod okiem pani Genowefy. Na zakończenie pobytu w muzeum zwiedziliśmy część ekspozycji, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. W pomieszczeniach muzeum odtworzono pieczołowicie wnętrza dawnych izb chłopskich, a także warsztatu olejarskiego czy folusza. Można poczuć zawrót głowy, gdy po przekroczeniu kilku drzwi w centrum Krakowa w Ratuszu przy Pl. Wolicy znajdziemy się nagle w zbudowanej z potężnych drewnianych pni olejarni czy w chłopskiej izbie. W imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej składam panom Piotrowi Worytkiewiczowi i Bogusławowi Janczy serdeczne podziękowania za poświęcony nam czas i cierpliwość.

Zapraszamy do przeglądania ZDJĘĆ.