Rękodzielnicy i zapomniane rzemiosła w Błażowej to tytuł przedsięwzięcia, które realizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej w ramach projektu INICJATYWY LOKALNE NA RZECZ TWORZENIA ARCHIWÓW SPOŁECZNYCH pod patronatem Fundacji Instytutu Regionalnego. Przedsięwzięcie realizowaliśmy we współpracy z Klubem Seniora „Pogodna Jesień” w Błażowej. W trakcie wspólnych rozmów i spotkań wspominaliśmy nazwy rękodzielników, którzy do niedawna zaopatrywali ludność miast i wsi we wszystkie potrzebne przedmioty: naczynia, narzędzia ubrania, buty. Wiele rzeczy ludzie wykonywali sami w swoich domach. Dziś to już przeszłość. Wszystko kupujemy gotowe, wykonane fabrycznie, produkowane seryjnie. Postanowiliśmy nagrać i zarchiwizować wspomnienia naszych seniorów o dawnych rzemieślnikach i życiu, aby zachować je dla przyszłych pokoleń.  

LINK do filmu

14 maja 2016 r. odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów w Społecznym Muzeum Ziemi Błażowskiej

Trzecia już Noc Muzeów przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej odbywała się pod hasłem prezentacji chłopskiej kultury materialnej i genealogii. Na ten wieczór TMZB przygotowało aranżację wnętrza izby chłopskiej, tzn. wybudowano atrapę pieca z trzonem kuchennym, który w danych chałupach zajmował sporą część izby, wyeksponowano też meble i sprzęt domowy. Uruchomione zostały żarna.  Ekspozycja ta wykorzystywana będzie do lekcji muzealnych Życie na wsi w wiekach dawnych.

Read More

Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej na warsztatach w Muzeum Etnograficznym w Krakowie im. Seweryna Udzieli. Cząstka Błażowej w Krakowie.

3 marca 2015 r. w Muzeum Etnograficznym w Krakowie miał miejsce wernisaż wystawy Nić porozumienia. Autorami wystawy byli Piotr Worytkiewicz i Bogusław Janczy. Na wystawie zaprezentowano dwa warsztaty - jeden z Błażowej, drugi z Tylki (część Krościenka Wyżnego).
Oba warsztaty zostały poddane konserwacji i odbudowane. Krosno tkackie z Błażowej pochodzi najprawdopodobniej z Naukowego
Warsztatu Tkackiego, jaki założył ks. Bronisław Markiewicz. Instruktorami byli w nim Niemcy i Czesi, a potem Marcin Brzęk
i Kazimierz Jamróz. Warsztat ten został wykonany z kilku gatunków drewna i ozdobiony delikatną ornamentyką.

19 marca 2015 r. udaliśmy się delegacją do Krakowa i byliśmy gośćmi panów Piotra Worytkiewicza i Bogusław Janczy w Muzeum Etnograficznym na wystawie Nić porozumienia. Na wystawie wyeksponowano warsztaty tkackie m.in. z Błażowej. Krakowscy muzealnicy zaprezentowali nam warsztaty tkackie oraz ich elementy. Mogliśmy zobaczyć, w jaki sposó b zakładano nici na snowadło oraz nici osnowy. Panowie udzielili nam porad i instrukcji dotyczących czyszczenia i konserwacji zabytków drewnianych. Zdzisław Kośmider i Stefan Wielgos robili zdjęcia i rysunki zadawali wiele pytań. Krystyna Brzęk przeszła szybki kurs tkacki pod okiem pani Genowefy. Na zakończenie pobytu w muzeum zwiedziliśmy część ekspozycji, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. W pomieszczeniach muzeum odtworzono pieczołowicie wnętrza dawnych izb chłopskich, a także warsztatu olejarskiego czy folusza. Można poczuć zawrót głowy, gdy po przekroczeniu kilku drzwi w centrum Krakowa w Ratuszu przy Pl. Wolicy znajdziemy się nagle w zbudowanej z potężnych drewnianych pni olejarni czy w chłopskiej izbie. W imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej składam panom Piotrowi Worytkiewiczowi i Bogusławowi Janczy serdeczne podziękowania za poświęcony nam czas i cierpliwość.

Zapraszamy do przeglądania ZDJĘĆ.

               

11 marca 2015 r. gościliśmy w Społecznym Muzeum Ziemi Błażowskiej na zajęciach warsztatowych o tkactwie maturzystów ze Społecznego LO Doliny Strugu z Chmielnika.

                                  

W lekcjach muzelanych realizowanych w ramach projektu "Jak to ze lnem i konopiami było" uczetniczyły również grupy przedszkolaków. Oczywiście zajęcia były prowadzone w formie opowiadania, bajki tak, by jak najbardziej zaciekawić najmłodszych.

Read More
 

W ramach realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej przedsięwzięcia odbyły się trzy warsztaty, których celem było przybliżenie procesu powstawania płótna na drodze od ziarna po tkaninę. Odbyły się one 30 września oraz 7 października 2014 r. w Prywatnym Muzeum Augustyna Rybki „Potoki”Projekt "Jak to ze lnem i konopiami dawniej w Błażowej było" jest realizowany w ramach programu Działaj Lokalnie VIII koordynowanego przez Fundację Generator Inspiracji; współfinasowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na mocy umowy zawartej z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce i Gminą Błażowa

 

 

28 października 2014 r. do Społecznego Muzeum Ziemi Błażowskiej przyjechali na konsultacje eksperci z zakresu rzemiosła tkackiego panowie Józef i Michał Trawniccy z Krzywczy. Obejrzeli znajdujący się w muzeum - pochodzący z Kąkolówki warsztat tkacki i ocenili jego stan techniczny. Wskazali brakujące lub wymagające reperacji elementy urządzenia i ocenili, że warsztat nadaje się do remontu. W trakcie oględzin obecny był m. in. pan Zdzisław Kośmider, który podjął się dzieła – ożywienia urządzenia, czyli rekonstrukcji brakujących elementów i reparacji całego urządzenia. Ambicją działaczy TMZB jest uruchomienie warsztatu i prezentacja jego pracy. Zakończenie tychże prac planowane jest na wiosnę. Chciałabym złożyć serdeczne podziękowanieza zaangażowanym w sprawę błażowianom, tj. panom Stefanowi Wielgosowi i Zdzisławowi Kośmidrowi. Panowie poświęcili swój czas i prywatne środki na dowóz ekspertów i udział w konsultacjach oraz zakup materiałów do rekonstrukcji. Dziękujemy za już i prosimy o dalsze wsparcie.