Noc muzeów 2016

14 maja 2016 r. odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów w Społecznym Muzeum Ziemi Błażowskiej

Trzecia już Noc Muzeów przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej odbywała się pod hasłem prezentacji chłopskiej kultury materialnej i genealogii. Na ten wieczór TMZB przygotowało aranżację wnętrza izby chłopskiej, tzn. wybudowano atrapę pieca z trzonem kuchennym, który w danych chałupach zajmował sporą część izby, wyeksponowano też meble i sprzęt domowy. Uruchomione zostały żarna.  Ekspozycja ta wykorzystywana będzie do lekcji muzealnych Życie na wsi w wiekach dawnych.

 

Gościem Nocy Muzeów był Kazimierz Sikora z Rzeszowa, który prezentowała wszystkim zainteresowanym swoje drzewo genealogiczne oraz możliwości wykorzystania badań DNA do badań genealogicznych. Pan Kazimierz swojej pasji poświęcił kilkanaście lat życia a efekt jego pracy jest naprawdę imponujący. Jego drzewo obejmuje okres od połowy XVII w. w przypadku przodków z parafii Borek Stary. Kazimierz Sikora pochodzi z Kruczków, Ossolińskich i innych, a przodkowie ci w danych wiekach zamieszkiwali Futomę, Piątkowę, Błażowę Dolną, Nowy Borek i inne miejscowości, a więc nic dziwnego, że wielu zwiedzających wśród antenatów pana Kazimierza odnaleźć mogło swoich bliskich

Wśród zwiedzających sporą grupę stanowili rodacy, którzy na tę imprezę przyjeżdżają już trzeci raz z rzędu specjalnie, jak Irena Fudała z d. Węcel z Chrzanowa.  Pani Irena jest sympatykiem muzeum i TMZB i po raz kolejny przekazała nam zabytkowe przedmioty. Tym razem były to ozdobne  poszewki na poduszki i dyplom ukończenia studiów Janiny Świetlik.  Muzeum zwiedziła też młodzież z Ząbkowic Śląskich, którzy są potomkami futomian w trzecim już pokoleniu.

Muzeum odwiedziło ponad 80 osób. Wśród zwiedzających rozlosowaliśmy 2 egzemplarze Pamiętnika Kazimierza Krygowskiego ufundowane przeze mnie. Po godzinie 24, gdy ostatni zwiedzający opuścili muzeum Komisja w składzie Kinga Fabińska  - radna Rady Miejskiej w Błażowej oraz członkowie TMZB: Krystyna Brzęk, Danuta Malinowska, Danuta Uryga, Franciszek Płaza i Małgorzata Kutrzeba wylosowali szczęśliwe nr telefonów. Nagrody zostaną dostarczone paniom Jadwidze Bembenek oraz Agnieszce Gudyce. Zwyciężczyniom gratulujemy!

Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie pomoc w przygotowaniu muzeum. Serdecznie dziękuję członkom TMZB, którzy uczestniczyli w pracach porządkowych Krystynie Brzęk, Robertowi Grzesikowi, Danucie Urydze oraz młodzieży z Gimnazjum Publicznego im. Anny Jenke, a szczególnie klasom: III C i III E oraz dziewczynkom z Futomy z kl. III D. Dziękuję wszystkim, którzy pełnili dyżur podczas imprezy. Małgorzata Kutrzeba